English

Playa del Ingles

23 Dec kl 21.00  Christmas Carols i Templo!  

Obs! Inget möte fredagen den 22 dec!

Uppehåll i all verksamhet från 27 dec till och med 6 jan.

Samlingar i Playa del Ingles

I Playa del Inglés, som är känd för sin långa sandstrand och utmärkande sandöken, har vi våra samlingar i Templo Ecuménico som är unik både i tanke och utformning. Här samlas kyrkor från flera europeiska länder till Gudstjänster och här ges även konserter.

Det varma inbjudande kyrkfönstret och den ovanliga arkitekturen har lockat många turister att ta sig en närmare titt på denna vackra kyrka. I Templo Ecuménico har vi en samling på svenska och en på engelska, då Europa får möjlighet att komma och lyssna till Evangelium.

Templo Ecuménico  Adress: Avenida de Italia s/n (har inget gatunummer), Playa del Inglés. Ligger bredvid Kasbah shoppingcenter.

Onsdag kl 19.30    Sång och väckelsemöte

Fredag kl 20.00    The good news & Hymns (internationell)